اَللّهُمَّ كُنْ لِوَلِيِّكَ الْحُجَّةِ بْنِ الْحَسَنِ صَلَواتُكَ عَلَيْهِ وَعَلى آبائِهِ في هذِهِ السّاعَةِ وَفي كُلِّ ساعَةٍ وَلِيّاً وَحافِظاً وَقائِداً وَناصِراً وَدَليلاً وَعَيْناً حَتّى تُسْكِنَهُ أَرْضَكَ طَوْعاً وَتُمَتِّعَهُ فيها طَويلاً.

Delicious facebook RSS ارسال به دوستان نسخه چاپی ذخیره خروجی XML خروجی متنی خروجی PDF
کد خبر : 75665
تعداد بازدید : 7443

پیام آیت الله جوادی آملی به جان کری: اگر قدتان بلند است..

استاد حوزه علمیه قم گفت: به مسئولانی که به دیدار می آیند توصیه کرده ام به جان کری بگویید اگر قدتان بلند است برای این اساس است که بر روی ۷۰ میلیون قبر کشته های دو جنگ جهانی ایستاده اید.
آیت الله عبدالله جوادی آملی شنبه شب در دومین اجلاسیه اساتید رشته های تخصصی حوزه علمیه قم که در سالن همایش های مدرسه علمیه دارالشفاء برگزار شد با بیان اینکه عدالت زمانی تحقق می یابد که در مسیر علم و عدل گام برداریم اظهار کرد: البته باید دانست که از علما و عقلا کاری بر نمی آید، آنچه جهان را دگرگون می کند و در قرآن ذکر شده اینکه قوم عاقل یعنی قائم به عقل و امت عالم یعنی قائم به علم است که می تواند به هدف برسد.

وی افزود: قرآن همه ما را به عدل دعوت کرده ولی مشکلات از سوی عادل حل نمی شوند بلکه قائم به قسط می تواند چنین کاری را انجام دهد.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه در بحث قضاوت نیز قوام به قسط و عدالت توان اجرایی کردن امور را دارد گفت: آنچه لازم است بدانید اینکه روحانیون و طلاب رشته های تخصصی، سربازان اصلی و کادر سازمانی امام عصر (عج) به شمار می روند.

وی ادامه داد: فروعات فقهی از مبانی خاصی اخذ می شوند که شامل دلایلی همچون حجیت خبر واحد و استصحاب هستند ولی باید بدانیم این مبانی خود برگرفته از منابع وحی و الهام از قرآنند بنابراین باید از منبع، مبنا را گرفت و از مبنا نیز به استنباط فروع پرداخت هرچند در دنیای امروز، سخنان عاقلانه و عالمانه نمی گویند و سازمان های بین المللی بر اساس آنچه خود منبع و مبنا گرفته اند عمل می کنند بنابراین منقطع الاول و منقطع الآخر محسوب می شوند.

آیت الله جوادی آملی با اشاره به مفاهیمی همچون استقلال، امنیت، آزادی، امانت، محیط زیست و زندگی مسالمت آمیز در جهان امروز از مبانی و منابع انسانی گرفته شده اند نه وحیانی خاطرنشان کرد: دنیای 
بارها به مسئولانی که به دیدار می آیند توصیه کرده ام به جان کری بگویید اگر قدتان بلند است برای اینکه بر روی ۷۰ میلیون قبر کشته های دو جنگ جهانی ایستاده اید، شما راهزنی و غارت گری کرده اید و امروز بالا آمده اید
غرب عدل را بر اساس اومانیسم خودساخته معنا می کند و به جای اینکه مقام خلیفة اللهی انسان را مورد تاکید قرار دهد، خود بشر را به عنوان رأس در نظر می گیرد.

مفسر قرآن کریم مرگ را از نظر فلسفه مادی گرای غربی، پایان زندگی انسان دانست و تصریح کرد: غرب اومانیستی بر این باور است که جای اشخاص و افعال را خودش مشخص می کند و به جای اینکه بگوید انسان خلیفة الله است خودش ملاک عمل قرار می گیرد و به دیگر بیان، انسان را جایگزین الله می داند.

وی با بیان اینکه تمام اصول و روابط بین الملل در محدوده تولد تا مرگ انسان تدوین شده اند گفت: این بر خلاف سیره و روش انبیای الهی است که به رسالت برگزیده شدند تا به امت ها بگویند مبانی باید از منبع گرفته شوند و منبع حرف کسی است که ساختار عالم را با نظم آفریده و خلقتی زیبا به وجود آورده است.

آیت الله جوادی آملی با تاکید بر اینکه متخصصان حوزوی باید منابع را به خوبی بشناسند و مبانی صحیح را از آنها استخراج کنند خاطرنشان کرد: در توصیفی رسا می توان گفت طلاب رشته های تخصصی کوره های تولیدکننده شمش طلا هستند نه انگشترساز و جواهرساز و به عبارتی باید منابع و مبانی را تولید کنند و در اختیار دیگران قرار دهند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم در بخش دیگری از سخنان خود به فتوای تحریم ساخت سلاح هسته ای از سوی رهبر معظم انقلاب و مراجع تقلید اشاره کرد و افزود: خداوند به داوود فن آهنگری آموخت نه برای اینکه شمشیر و سلاح بسازد و جان مردم را بگیرد بلکه زره تولید کند و به دفاع بپردازد، فتوای حرمت سلاح اتمی از اینگونه مبانی نشأت گرفته است.

وی ادامه داد: بارها به مسئولانی که به دیدار می آیند توصیه کرده ام به جان کری بگویید اگر قدتان بلند است برای اینکه بر روی ۷۰ میلیون قبر کشته های دو جنگ جهانی ایستاده اید، شما راهزنی و غارت گری کرده اید و امروز بالا آمده اید وگرنه فرهنگ و تمدنی نداشتید بلکه دانشمندان ایرانی و غیر ایرانی را جذب کرده اید و امروز قدتان بلند است.

آیت الله جوادی آملی عنوان کرد: قائمان به علم و عدل این توان را دارند که مشکلات مملکت را حل کنند و امام راحل چنین ویژگی هایی داشت و برخی شاگردانش نیز همین گونه هستند که می توانند در روزهای خطر، راه صحیح را نشان دهند.

استاد حوزه علمیه قم با بیان اینکه امروز دنیای غرب، نان خلافت اللهی را می خورد و حرف اومانیستی می زند گفت: وقتی در غدیر را بستند و سقیفه را گشودند در حقیقت عقل را به روی مردم بستند و سپس کار به جایی رسید که حضرت علی(ع) را در حد قاریان قرآن قرار دادند، علما القا کردند هیچ نمی فهمند و سپس این اندیشه را رواج دادند که بشر، حسن و قبح عقلی را درک نمی کند.


نظر شمانمایش غیر عمومی
تصویر امنیتی :